Przyczepy - porady prawne

Przyczepa na prawo jazdy kategorii B

 

Mnóstwo kierowców zastanawia się, jaką przyczepę można prowadzić mając prawo jazdy kategorii B. Po ostatnich zmianach przepisów dotyczących holowania, sytuacja stała się dość skomplikowana. Dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym czasem nie zgadzają się z aktualnymi ograniczeniami prawnymi.

Aby ciągnąć cięższe przyczepy, konieczne jest zdobycie dodatkowego uprawnienia. Czasami jedynym wyjściem jest uzyskanie prawa jazdy B+E. Warto również znać przelicznik stosunku masy samochodu do masy przyczepy.

I teraz dobra wiadomość: posiadając prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg wraz z przyczepką o dmc do 750 kg – łącznie 4250 kg. To oznacza, że do furgona (które często mają dmc równe 3500 kg) możemy podłączyć lekką przyczepkę i wyruszyć w trasę. Sytuacja się komplikuje, jeśli przyczepa waży więcej niż 750 kg. W takim przypadku, mając prawo jazdy kat. B, możemy ją ciągnąć, pod warunkiem, że dmc zespołu pojazdów (auta i przyczepy) nie przekroczy 3500 kg.

Od 19 stycznia 2013 roku istnieje dodatkowa opcja, umożliwiająca łatwe zwiększenie uprawnień do holowania przyczep – to tzw. uprawnienie B96. Pozwala ono prowadzić zespół pojazdów o masie do 4250 kg, niezależnie od masy przyczepy, pod warunkiem, że auto holujące ma odpowiednio wyższą masę w stosunku do masy przyczepy (o 33 proc. większą). Choć w wielu krajach wystarczy krótki kurs, w Polsce konieczne jest zdanie egzaminu. To ten sam egzamin, co na kategorię B+E, ale aby go podjąć, nie trzeba kończyć kursu – wystarczy założyć profil kierowcy w wydziale komunikacji.

Jak samemu obliczyć maksymalną dopuszczalną masę całkowitą (DMC)?

Maksymalna masa całkowita (DMC) przyczepy to istotny parametr, który trzeba uwzględnić, planując transport ciężarowy. DMC przyczepy określa, jak duża może być rzeczywista masa całkowita przyczepy, aby zachować bezpieczeństwo na drodze i przestrzegać przepisów. Przepisy drogowe ustalają maksymalne dopuszczalne masy całkowite dla różnych typów pojazdów i zestawów pojazdów.

Na przykład, dopuszczalna masa całkowita przyczepy dla małego samochodu osobowego może wynosić od 600 do 1 200 kilogramów. Dla większego samochodu osobowego, dopuszczalna masa całkowita przyczepy wynosi od 1 200 do 2 500 kilogramów lub więcej. W przypadku SUV-ów, zazwyczaj mieści się w zakresie od 1 500 do 3 500 kilogramów, ale niektóre bardziej wydajne modele mogą ciągnąć przyczepy o większej dopuszczalnej masie.

Ile wynosi dopuszczalna masa zespołu pojazdów?

 

Maksymalna masa całkowita (DMC) przyczepy to istotny parametr, ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie i zgodności z przepisami podczas podróży. Istnieje równie istotne kryterium, a mianowicie DMC zespołu pojazdów.

To pojęcie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznej i zgodnej z prawem podróży na drodze. Czym jest maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów?

DMC zespołu pojazdów, czyli dopuszczalna masa całkowita zespołu, składa się z dwóch głównych składników:

  1. DMC pojazdu ciągnącego: To masa maksymalna, jaką pojazd ciągnący (lub inny pojazd ciągnący) może mieć wraz z załadowaną przyczepą lub innym pojazdem przyczepnym. Warto zaznaczyć, że DMC pojazdu ciągnącego obejmuje nie tylko wagę samego pojazdu i przyczepy lub pojazdu przyczepnego, ale także uwzględnia wagę pasażerów i ładunku.

  2. DMC przyczepy lub pojazdu przyczepnego: To masa maksymalna, jaką przyczepa lub inny pojazd przyczepny może mieć. Obejmuje wagę samej przyczepy, ładunku przewożonego w przyczepie oraz, ewentualnie, wagę innych przyczep lub pojazdów przyczepnych, które mogą być podłączone.

Dopuszczalna masa zespołu pojazdów może różnić się w zależności od typu pojazdu. Na przykład, dla typowych samochodów osobowych z przyczepą, DMC zespołu może wynosić od 1 500 do 3 500 kilogramów, zależnie od modelu i klasy pojazdu. SUV-y mogą mieć podobne wartości, ale większe samochody dostawcze, zwłaszcza te przystosowane do przewozu ładunków, mogą posiadać DMC zespołu przekraczające 3 500 kilogramów, sięgające nawet kilku ton. Ciężarówki i pojazdy specjalistyczne, takie jak ciągniki, mogą przewozić przyczepy o bardzo wysokim DMC, często przekraczającym 20 ton lub więcej. Warto jednak zaznaczyć, że dopuszczalna masa zespołu pojazdów jest regulowana przepisami prawnymi danego kraju lub regionu, co może skutkować różnicami w dokładnych wartościach.

Obowiązujące zasady ciągnięcia przyczepki samochodowej

 

Dla wielu kierowców nieustannie zmieniające się przepisy prawne są wyzwaniem. Przez zawiły język trudno jest zrozumieć, dlatego w poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty prawne związane z ciągnięciem przyczepy na haku. Omówimy czym jest DMC pojazdu, jakie są wymogi prawne, do czego służy e-Toll? Kto może prowadzić przyczepę i jakie są charakterystyki przyczep ciężkich? Te i wszelkie inne wątpliwości postaramy się wyjaśnić w taki sposób, aby dla każdego było zrozumiałe.

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu i dopuszczalna masa całkowita przyczepy

 

Rozpocznijmy od wyjaśnienia skrótu DMC. DMC to termin związany z masą w przepisach prawnych, oznaczający dopuszczalną masę całkowitą. W prostych słowach, jest to maksymalna masa, którą pojazd może mieć, uwzględniając pasażerów i ładunek, zezwoloną do poruszania się po drodze. DMC stanowi kluczową wartość prawną, a wszelkie próby manipulowania parametrami DMC mogą prowadzić do konsekwencji prawnych i stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto skonsultować dowód rejestracyjny posiadanych pojazdów, szczególnie rubryki „O.2.” oraz „O.1.”. Rubryka w kodzie O.1. odnosi się do dopuszczalnej masy całkowitej przyczepki z hamulcem najazdowym, podczas gdy „O.2.” informuje o dopuszczalnej masie całkowitej przyczepki samochodowej bez hamulca najazdowego.

W przypadku posiadanej przyczepki, również można sprawdzić jej DMC, korzystając z informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Pozycja „F.1” oznacza maksymalną masę całkowitą pojazdu (bez motocykli i motorowerów), a „F.2” odnosi się do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Ważne jest, aby pamiętać, że przy określaniu, jaką przyczepkę można holować, pozycja F.2 (DMC przyczepy) zazwyczaj nie może przekraczać wartości podanej w pozycji „O.1.” w dowodzie rejestracyjnym.

Kiedy mogę ciągnąć przyczepę posiadając kategorię B? – przepisy prawne

 

Wbrew powszechnej opinii istnieje możliwość ciągnięcia przyczepy o masie powyżej 750 kg, posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B. Wyjaśniamy to krok po kroku, analizując prawne aspekty związane z prawem jazdy kategorii B.

Przede wszystkim, najczęściej praktykowaną formą ciągnięcia przyczepy samochodowej jest posiadanie auta o masie do 3,5 tony i podłączenie do niego przyczepy lekkiej o masie do 750 kg (tzw. przyczepa lekka). Drugą opcją jest samochód osobowy wraz z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) większej niż 750 kg, pod warunkiem, że cały zestaw nie przekracza 3,5 tony.

Istnieje jeszcze trzecia opcja związana z wyrobieniem kodu 96. Pozwala ona na połączenie samochodu z przyczepką, nawet jeśli DMC zestawu przekracza 3,5 tony, ale pozostaje poniżej 4250 kg. W bardziej zwięzłych słowach, poniżej przedstawiamy sytuacje, w których posiadając jedynie kategorię B, możemy prowadzić pojazdy:

  1. Samochód osobowy do 3,5 tony + przyczepa lekka o DMC do 750 kg.
  2. Samochód osobowy + przyczepa powyżej 750 kg (określana jako ciężka), możliwe dla kategorii B, jeżeli suma mas pojazdów (samochód + przyczepa) nie przekracza 3,5 tony.
  3. Samochód osobowy + przyczepa powyżej 750 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu pojazdów przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 4250 kg. Warunkiem jest posiadanie wyrobu kategorii 96.